Dział: Aktualności Czytany 2619 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, iż posłami do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani:

1. Z list nr 3, które zarejestrował Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy:

1) GERINGER DE OEDENBERG Lidia Joanna, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 12;

2) GIEREK Adam, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

3) LIBERADZKI Bogusław Marian, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 13;

4) ŁYBACKA Krystyna Maria, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 7;

5) ZEMKE Janusz Władysław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 2.

2. Z list nr 4, które zarejestrował Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość:

1) CZARNECKI Ryszard Henryk, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 7;

2) DUDA Andrzej Sebastian, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 10;

3) FOTYGA Anna Elżbieta, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 1;

4) GOSIEWSKA Beata Barbara, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 10;

5) GRÓBARCZYK Marek Józef, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 13;

6) JACKIEWICZ Dawid Bohdan, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 12;

7) JUREK Marek, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 4;

8) KARSKI Karol Adam, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 3;

9) KRASNODĘBSKI Zdzisław Marek, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 4;

10) KUŹMIUK Zbigniew Krzysztof, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 5;

11) LEGUTKO Ryszard Antoni, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 10;

12) OŻÓG Stanisław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 9;

13) PIECHA Bolesław Grzegorz, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

14) PIOTROWSKI Mirosław Mariusz, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 8;

15) PORĘBA Tomasz Piotr, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 9;

16) UJAZDOWSKI Kazimierz Michał, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 12;

17) WIŚNIEWSKA Jadwiga Maria, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 11;

18) WOJCIECHOWSKI Janusz Czesław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 6;

19) ZŁOTOWSKI Kosma Tadeusz, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 2.

3. Z list nr 7, które zarejestrował Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke:

1) IWASZKIEWICZ Robert Jarosław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 12;

2) KORWIN-MIKKE Janusz Ryszard, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

3) MARUSIK Michał, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 4;

4) ŻÓŁTEK Stanisław Józef, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 10.

4. Z list nr 8, które zarejestrował Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP:

1) BONI Michał Jan, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 4;

2) BUZEK Jerzy Karol, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

3) GRÄFIN VON THUN UND HOHENSTEIN Róża Maria, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 10;

4) HÜBNER Danuta Maria, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 4;

5) JAZŁOWIECKA Danuta, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 12;

6) KOZŁOWSKA-RAJEWICZ Agnieszka, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 7;

7) KUDRYCKA Barbara, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 3;

8) LEWANDOWSKI Janusz Antoni, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 1;

9) ŁUKACIJEWSKA Elżbieta Katarzyna, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 9;

10) OLBRYCHT Jan Marian, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

11) PITERA Julia Teresa, zgłoszona w okręgu wyborczym nr 5;

12) PLURA Marek Mirosław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 11;

13) ROSATI Dariusz Kajetan, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 13;

14) SARYUSZ-WOLSKI Jacek Emil, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 6;

15) SZEJNFELD Adam Stanisław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 7;

16) WAŁĘSA Jarosław Leszek, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 1;

17) WENTA Bogdan Brunon, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 10;

18) ZDROJEWSKI Bogdan Andrzej, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 12;

19) ZWIEFKA Tadeusz Antoni, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 2.

5. Z list nr 9, które zarejestrował Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe:

1) GRZYB Andrzej Marian, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 7;

2) HETMAN Krzysztof Andrzej, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 8;

3) KALINOWSKI Jarosław, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 5;

4) SIEKIERSKI Czesław Adam, zgłoszony w okręgu wyborczym nr 10.

Dział: Aktualności Czytany 2326 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogłoszone w poniedziałek oficjalne wyniki brytyjskich wyborów do europarlamentu potwierdziły, że wygrała je antyunijna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), spychając Partię Pracy na miejsce drugie, a rządzących konserwatystów na trzecie.

Spośród łącznie 70 mandatów przypadających na Anglię, Walię i Szkocję UKIP uzyskała 24, laburzyści - 20, a Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona - 19. Współtworzący obecną koalicję rządową Liberalni Demokraci zdobyli tylko jeden mandat, podobnie jak walijska partia Plaid Cymru, natomiast Szkocka Partia Narodowa i Zieloni po dwa.

UKIP, która chce wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i bardziej restrykcyjnej polityki imigracyjnej, otrzymała 27,49 proc. oddanych głosów. Frekwencja wyborcza nieznacznie przekroczyła 34 proc.

Powyższe wyniki nie obejmują Irlandii Północnej, gdzie funkcjonuje odrębny system wyborczy, a rywalizacja o trzy tamtejsze mandaty do Parlamentu Europejskiego jest tradycyjnie zdominowana przez ugrupowania regionalne.

W porównaniu z dotychczasową kadencją Parlamentu Europejskiego UKIP zwiększyła swój stan posiadania o 11 mandatów, natomiast liberałowie stracili aż 9 miejsc. Laburzyści będą teraz mieć o 7 mandatów więcej, a torysi o 6 mniej.

Cameron uznał sukces UKIP za sygnał konieczności zreformowania Unii Europejskiej. "Ludzie w znacznym stopniu stracili iluzje dotyczące UE. Nie mają poczucia, że jej obecne instytucje pracują w sposób wystarczająco dobry dla Wielkiej Brytanii i chcą zmiany" - powiedział w poniedziałek radiu BBC.

Zadeklarował jednocześnie, że nie widzi potrzeby przyspieszenia referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, jakie jego rząd chce przeprowadzić pod koniec 2017 roku w razie swego zwycięstwa w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

"Nie sądzę, by skrócenie terminarza referendalnego było słuszne" - zaznaczył Cameron w rozmowie z BBC dodając, iż "ufa" w możliwość wynegocjowania znacznych zmian prawnej pozycji Wielkiej Brytanii w UE, o ile da mu się na to szansę.

(PAP)

Dział: Aktualności Czytany 2432 razy
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już w niedzielę (25 maja) głosowanie na polskich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W Londynie głosować można w Ambasadzie RP przy 47 Portland Place oraz w jej II Wydziale Konsularnym przy 73 New Cavendish Street, a także w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Hammersmith, Klubie Orła Białego w Balham i Windsor Hall w Ealing.

Wyborcy, którzy wcześniej zarejestrowali się, w niedzielę dostaną kartę do głosowania w formie broszury zawierającej listy kandydatów.

Na każdej liście będzie od pięciu do 10 nazwisk. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak "X" w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranej osoby.

W Wielkiej Brytanii głosujemy na kandydatów z okręgu warszawskiego.

Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00.

Patroni Medialni

cooltura.pngdziennik.pngemito-logo.pnggoniec.jpggoniec.pnglondynek.pngmojawypa.pngnowyczas.pngpanorama.pngpexpress.pngprl24.pngsheffield.jpg